• IMG_5010.JPG
  • IMG_5014.JPG
  • IMG_5019.JPG
  • IMG_5021.JPG
  • IMG_5024.JPG

Warto odpowiedzieć na to pytania w kontekście problemu przygotowania do przedszkola dzieci z niepokojącymi objawami - coraz częściej w ostatnich latach obserwowanego przez pediatrów i zgłaszanego przez nauczycieli.

Katar, ból gardła, lekki kaszel- takie dolegliwości pojawiają się u większych maluszków już na początku jesieni, od chwili, gdy zaczną uczęszczać do przedszkola. Przytrafia się to częściej dzieciom nieposiadających starszego rodzeństwa ,czyli takim, które wcześniej tylko sporadycznie miały kontakt z innymi wirusami, bakteriami przynoszonymi przez rodzeństwo ze środowiska rówieśniczego. Może także pojawić się dylemat, czy malucha naprawdę boli gardło lub brzuch, czy jednak zgłasza te dolegliwości, aby nie pójść do przedszkola w którym nie czuje się do końca dobrze (bo nie zdążył się jeszcze w nim zadomowić). Swoja droga to czasami błędne koło, bo stres związany z koniecznością chodzenia do niezbyt lubianego przedszkola obniża odporność dziecka…. Jednak z edukacji przedszkolnej rezygnować się nie powinno i należy uwierzyć, ze trudności adaptacyjne mina, a wraz z nimi stres, czyli czynnik zwiększający podatność na infekcje.

domek i dzieci

Wszystkiego, co naprawdę powinienem wiedzieć, nauczyłem się w przedszkolu - o tym jak żyć, co robić, jak postępować, współżyć z innymi, patrzeć, odczuwać, myśleć, marzyć i wyobrażać sobie lepszy świat...”

Robert Fulghum

 

 

 

Każde dziecko od czasu do czasu zachowuje się w sposób, który może być dla Ciebie nie do zaakceptowania. Zazwyczaj dzieje się tak, kiedy jakieś ważne potrzeby dziecka nie mogą być zaspokojone, a dziecko nie potrafi sobie z tym poradzić.