• Nieśmiertelne hula – hop :

Hula hop można turlać do siebie (zabawa w parach), rzucać pionowo, można rozłożyć je na ziemi i rzucać do środka różnymi przedmiotami jak do celu. A może zorganizujecie zawody kto dalej rzuci hula – hop, rozhuśtując je najpierw na ręku? Zabawa jest świetna, spróbujcie!

  • Slalom na różne sposoby:

Ustawcie slalom na podłodze w linii prostej np. plastikowe butelki, kubeczki. Niech dziecko pokonuje slalomowe przeszkody w różny sposób: na czworaka, na czworaka tyłem, na jednej nodze, skacząc jak zając itd. Starsze dziecko może spróbować pokonać slalom z zawiązanymi oczami.

  • Sznurek parzy, sznurek to ścieżka:

Połóżcie na podłodze sznurek. Wymyślcie różne sposoby poruszania się z jego wykorzystaniem:

- chodzenie po sznurku przodem, tyłem, bokiem.

- przeskakiwanie przez sznurek przodem i tyłem,

- przeskakiwanie nad sznurkiem bokiem obunóż lub z nogi na nogę.

  • Wierszowanki – pokazywanki, np:

Ręce u dołu, ręce w górze,

Rysujemy koło duże,

Skok do góry, ręce w bok,

Teraz w przód zrób jeden krok,

Skok do tyłu, skok na jednej nodze,

Teraz usiądź na podłodze.

  • Poszukiwacze skarbu :

Skarb można ukryć w piasku, pod krzaczkiem. Można po prostu zachęcić dziecko do poszukiwania skarbu, jak w zabawie w chowanego, a można stworzyć całą historię. Przydadzą się podpowiedzi (zimno – cieplej – ciepło – gorąco), mapy i wskazówki (np. karteczki, z kolejnymi wskazówkami, krótkie zagadki,  rysowanie kredą wskazówek itp.) Tu trzeba podbiec, tu schylić się pod krzaczek, a tu wspiąć się na palce. Gimnastyka dla ciała i umysłu gwarantowana.

  • Mały ninja:

Zabawę tą można nazwać też człowiek pająkJ  na pewno dzieci będą nią zachwycone. Wystarczy zaplątać sznurek czy włóczkę o stół i krzesła by stworzyć niełatwy do przejścia tor. Ćwiczenie wymaga skupienia, precyzji i trochę gimnastyki. A układ można za każdym razem zmieniać, zaczepiając w inny sposób włóczkę.

  • Zabawa w parach (np. rodzic – dziecko):

- Rzucanie – rzucamy jak najdalej oburącz woreczek (lub kulkę papierową).

Następnie czołgamy się po woreczek.

- Dmuchanie – podawanie do siebie piłeczki ping – pongowej dmuchając ją.

- Podawanie do siebie piłki rękami (ramiona ułożone w bok, łokcie uniesione).

  • Balonowy tenis:

Gra polega na odbijaniu balona rakietkami wykonanymi z papierowych talerzy przyklejonych do drewnianych łyżek. W ten sposób rozgrywamy meczeJ

  • Wyścig żółwi:

Na mecie ustawia się jeden zawodnik w pozycji na czworaka (dziecko, mama lub tata), który ma na plecach balast w postaci woreczka. Każdy porusza się na czworaka najszybciej jak potrafi. Gdy woreczek spadnie zaznaczamy od miejsca dokąd żółw dotarł. I tak zabawa może trwać naprawdę długo.

Zachęcamy wszystkich rodziców do spędzania czasu z dziećmi zarówno w domu jak i na świeżym powietrzu, aktywnie i z pomysłem!

 

Opracowała:

Iwona Karbarz