• Taniec z gazetami do muzyki (naśladowanie ruchów nauczyciela). Położenie gazety rozłożonej na podłodze - wchodzenie i schodzenie z gazety, przodem i bokiem.
 • Składanie gazety na pół - przeskoki w przód, w tył, bokiem przez gazetę
 • Składanie gazety na ¼ - obieganie złożonej gazety, gdy gra muzyka, gdy zamilknie - przysiad na gazecie.
 • Zwijanie gazety na wyciągniętych rękach.
 • Zaglądanie do gazety raz jednym okiem raz drugim.
 • Dmuchanie w zwiniętą gazetę (jak w trąbkę).
 • Przekładanie gazety nad głową i na dole z ręki do ręki z przodu i za plecami. Przekładanie gazety między nogami w różnych kierunkach.
 • Rozłożenie gazety, siad klęczny na gazecie, unoszenie rąk i bioder, opadanie na gazetę.
 • Skłony - kłaniamy się w siadzie na gazecie. Wyprost, robienie kuli z gazety (gniecenie), odreagowanie stresów.
 • Podrzucanie i łapanie kuli z gazety.
 • Przysiad – toczenie kuli z gazety wokół siebie, w prawo i w lewo. Leżenie tyłem, przekładanie kuli z gazety pod plecami i nad brzuchem.
 • Ćwiczenia oddechowe w leżeniu tyłem, kula z gazety na brzuchu, wciąganie powietrza nosem, wypuszczanie ustami, uspokojenie.
 • Czworakowanie - popychanie kuli z gazety czołem po podłodze.
 • Zabawa zegary – przysiad, kula leży na podłodze przed dzieckiem, naśladujemy cykanie małych zegarków (ruchy głową w prawo i w lewo), dużych zegarów – ruchy głową w przód i w tył.
 • Dobieramy się parami – jedną kulę wkładamy do kosza, drugą trzymamy w parach między czołami – taniec z kulą przy muzyce.

 1. Skoki przez drabinkę. Wykonaj drabinkę, np. z gazety. Wystarczy pociąć ją na 5-centymetrowe paski, które ułożycie na ziemi na wzór drabinki. Zadanie dziecka polega na sprawnym przeskakiwaniu kolejnych szczebelków.
 2. Skoki przez linkę. To ćwiczenie bardzo pomaga w ćwiczeniu równowagi. Do tej zabawy potrzebna jest linka, którą musisz zamocować– na wysokości 25–30 cm.
 3. Kto sięgnie wyżej?  Rodzic stoi z ołówkiem lub markerem przy futrynie, a maluchy kolejno podchodzą i z wyciągniętą jedną rączką do góry w miejscu podskakują najwyżej, jak umieją. Wszystkie wyniki muszą być zaznaczone, a zwycięża dziecko, które podskoczyło najwyżej. Maluchy będą zadziwione, dokąd umieją dosięgnąć!
 4. Spacerek. Puść maluchom muzykę i rzucaj im różne polecenia: „Zbieramy grzyby!”, a wtedy maluchy udają, że podnoszą coś z podłogi; „Gonimy motyle!” – smyki podbiegają i łapią niewidoczne motylki; „Zrywamy szyszki!”, a dzieciaki muszą podskakiwać i symulować obrywanie z gałęzi szyszek itd. Będzie dużo śmiechu i rozgardiaszu. Warto zadbać nie tylko o tężyznę fizyczna, ale i pokusić się o ćwiczenia intelektualne:
 5. Skojarzenia. Zacznij zabawę, mówiąc dowolne słowo, np. „słońce”. Następnie dziecko mówi słowo kojarzące się z tym, co powiedziałaś, np. „gorąco”. Potem ty szukasz skojarzenia do „gorąco”, np. „lato”. I tak na zmianę („morze”, „piasek”, „babki”...).
 6. Poszukiwanie skarbów. Na dworze w różnych miejscach (drzewa, krzaki, kamienie) schowaj jakiś przedmiot – coś słodkiego albo drobny prezent. Powiedz: „Idź do przodu, stań, idź w stronę ławki, omiń ją, szukaj na dole....”. Innym poleceniem może być podanie liczby kroków, jakie dziecko ma przejść.

Aby podarować przy okazji malcowi nieco ruchu, umówcie się, że kto przegra, ten np. rozdaje sztućce do posiłku lub drapie wygranego po plecach :)

Podczas długich wieczorów można zabawić się w małych badaczy, wykonać możecie małe eksperymenty np.;

Ruchome piaski: potrzebne będą 1 szklanka mąki kukurydzianej, ½ szklanki wody, pojemnik(taca), łyżeczka. Wszystkie składniki zmieszamy i wkładamy jakąś małą zabawkę (plastikowy przedmiot), obserwujemy jak zabawka tonie?

Lawa: potrzebne są 1 szklanka oleju, 1/5 l wody, barwnik spożywczy(płynny), musująca tabletka, szklana butelka- dzbanek. Do butelki wlewamy olej następnie olej, barwnik spożywczy i wrzucamy musującą tabletkę. Obserwujemy jak zachowuje się lawa wewnątrz wulkanu.

Pozdrawiam i życzę miłej zabawy Anna Dziadowicz