W dniu 21 listopada obchodziliśmy ponownie jak co roku „Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka”.

Celem spotkania było przypomnienie dzieciom ich najważniejszych praw i obowiązków zawartych w Konwencji o Prawach Dziecka. Wszystkie dzieci ubrane na niebiesko wyrecytowały wiersz Marcina Brykczyńskiego pt. „O prawach dziecka”, jaki i również wspaniale odśpiewały piosenkę „ Mam prawo żyć”, Małej Orkiestry Dni Naszych. Tego dnia dzieci nie tylko głośno mówiły o swoich prawach, ale także wspominały o swoich obowiązkach- wykonując pracę plastyczno- techniczne. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka miał przypominać wszystkim dorosłym, że każde dziecko ma niezbywalne prawo, zapisane w Konwencji o Prawach Dziecka i w Konstytucji RP do tego, aby było otoczone miłością, aby było wychowywane w poczuciu bezpieczeństwa, bez krzyku, przemocy. Doskonałym odzwierciedleniem wyjątkowego nastroju jaki nam towarzyszył tego dnia były słowa piosenki Majki Jeżowskiej „Wszystkie dzieci nasze są”. Na zakończenie spotkania wychowawczynie wypuściły niebieskie balony, symbolizujące wolność i bezpieczeństwo wszystkich dzieci na świecie- wspólna zabawa  balonami wydawała się nie mieć końca.

REGULAMIN KONKURSU

Na ostatnich zajęciach popołudniowych, dzieci z grupy Biedronki, utrwalały swoją wiedzę na temat darów jesieni, tj. kasztanów, szyszek, dyni, jabłuszek, jak również grzybów. W naszych zabawach na macie, wykorzystaliśmy wyżej wymieniony materiał przyrodniczy, który dzieci same zebrały i przyniosły do przedszkola. Przedszkolaki na zajęciach składały w całość pocięte obrazki, układały na macie wzór wg instrukcji słownej, obrazkowe sudoku oraz tworzyły kod offline za pomocą strzałek kierunkowych. W bajkowej scenerii, przypomnieliśmy sobie czynniki, które sprzyjają zdrowiu, zwłaszcza o tej porze roku. Tym samym zrealizowaliśmy, także zadanie 5, 6 i 7 ogólnopolskiego programu "Uczymy dzieci programować".

Chiński filozof Konfucjusz mawiał, że "podróż tysiąca mil zaczyna się od jednego kroku". W miesiącu październiku, przedszkolaczki z grupy Biedronki i Leśne Duszki, wyruszyły w swoją pierwszą podróż po Europie, w towarzystwie malutkiej myszki podróżniczki, o imieniu Mysia. Swoją podróż rozpoczeliśmy od kraju pochodzenia naszej małej podróżniczki-POLSKI. Wraz z nią zwiedziliśmy WARSZAWĘ, a tam Stare Miasto z jego bogatą historią, Zamek oraz Łazienki Królewskie. Wysłuchaliśmy legendy o Warsie i Sawie, a także poznaliśmy historię najstarszej konstytucji w Europie-Konstytucji 3 Maja. Następnie udaliśmy się w podróż, naszym wesołym autobusem do GDAŃSKA, miejsca zamieszkania dziadków Mysi. To tam spacerowaliśmy ulicą Długą, podziwiając średniowieczne kolorowe kamieniczki, Fontannę Neptuna-postać mitologicznego boga mórz i oceanów, aż w końcu dotarliśmy do Stoczni Gdańskiej, najstarszego na Pomorzu zakładu przemysłowego, w którym buduje się statki i okręty podwodne. Znużeni i zmęczeni udaliśmy się na plażę, aby chwilę odpocząć przed kolejną podróżą do KRAKOWA. A tam czekała już ciocia Klara, która zabrała nas na Stare Miasto w Krakowie, ukazując piękno średniowiecznych Sukiennic, Kościoła Mariackiego oraz Zamku Królewskiego na Wawelu. Miło nam się słuchało hejnału z Wieży Mariackiej, opowieści o królach oraz legendy o Smoku Wawelskim. Zmęczeni lecz szczęśliwi wróciliśmy do naszego przedszkola, gdzie czekały na nas łazanki-staropolska tradycyjna potrawa z makaronu, kapusty i mięsa. Dużo się działo, wiele zobaczyliśmy, i sporo nowych rzeczy dowiedzieliśmy się. Teraz szykujemy się do kolejnej podróży, więc zostańcie z nami, Małymi Podróżnikami!

Dnia 28 października w Bajkowym Zakątku odbyło się uroczyste Pasowanie na Przedszkolaka. Dzieci z grup; Biedronek, Stokrotek i Motylków zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie a także wokalne.
Po części artystycznej nastąpił uroczysty akt pasowania przedszkolaków przez Panią Dyrektor Martę Popek. Ważna chwila w życiu naszych milusińskich przebiegła w niezwykle ciepłej atmosferze, pełnej radości i wzruszeń. Dopełnieniem uroczystości było wręczenie pamiątkowych dyplomów i medali a także słodkich upominków.
Naszym Przedszkolakom raz jeszcze gratulujemy i życzymy dużo uśmiechu !!!

W dniu dzisiejszym, tj. 26.10.2022 r. nasze przedszkole wzięło udział w II Świętokrzyskiej Olimpiadzie Przedszkolaka, zainicjowanej i zorganizowanej przez Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty. Przedstawiciele najstarszych grup: Leśnych Duszków i Biedronek, z ogromnym zapałem, energią i chęcią zwycięstwa, w asyście swoich nauczycieli oraz Pani Dyrektor Marty Popek, przystąpili do rywalizacji sportowej z przedstawicielami przedszkoli: Happy Kinds, HaHaHa oraz Dziecięcy Raj Kobylany. Nad prawidłowym przebiegiem zmagań sportowych, czuwali sędziowie i organizatorzy olimpiady na szczeblu gminnym-nauczyciele Liceum Ogólnokształcącego w Opatowie, z Panią Dyrektor Małgorzatą Szczepańską na czele. Zawody rozegrano w czterech konkurencjach sportowych: bieg na 15 m z pałeczką sztafetową, tor przeszkód, skok w dal oraz rzut woreczkiem do koła. Nasze dzielne przedszkolaczki, w biegu oraz pokonaniu toru przeszkód nie dały szans przeciwnikom, wygrywając obie konkurencje. Nieco słabiej poszło nam w skoku w dal i rzucie woreczkiem, stąd w końcowej punktacji zajęliśmy trzecie miejsce, zdobywając brązowe medale, uzyskując łącznie 28 punktów. Zawody sportowe na etapie gminnym wygrała drużyna z Dwujęzycznego Niepublicznego Przedszkola Happy Kids. Puchary, medale i dyplomy, małym olimpijczykom wręczyli: Wizytator Kuratorium Oświaty, Pan Robert Filipczak oraz Burmistrz Miasta i Gminy Opatów, Pan Grzegorz Gajewski. Wszystkim z całego serca dziękujemy, wygranym gratulujemy, zaś z naszych przedszkolaczków jesteśmy dumni oraz pełni podziwu i wdzięczności za ich siłę i determinację w zmaganiach sportowych.